Jakie czekają na nas zmiany w podatkach w 2018 roku?

Przepisy podatkowe są tym elementem, nad którego poprawieniem rząd pracuje bez ustanku, w związku z tym są one reformowane naprawdę bardzo często. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że każdy kolejny rok przynosi zmiany w tej kwestii. Czasem są one większe, a czasem mniejsze, a jak jest tym razem? Co zmieni się w prawie podatkowym w 2018 roku?

Krótko mówiąc, w 2018 roku nas, czyli podatników, czeka mnóstwo zmian. Nie da się ukryć, że niektóre z nich z pewnością staną się źródłem komplikacji i dodatkowych kosztów. Jednak są i takie, które będą istotnym ułatwieniem, więc hasło podatek 2018 nie powinno powodować przerażenia.

Najważniejsze zmiany w podatkach w 2018 roku

Jedna z najważniejszych zmian to wzrost kwoty wolnej od podatku. Do tej pory wynosiła ona 6,6 tysiąca, natomiast od stycznia 2018 roku jest to już 8 tysięcy złotych. To bardzo korzystne szczególnie dla osób uzyskujących najniższe dochody np. z emerytur, rent czy umów zlecenie.

To jednak nie wszystko, bowiem podniesienie kwoty wolnej od podatku będzie miało dodatkowo wpływ na osoby osiągające dochody pomiędzy 8, a 13 tysięcy złotych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Finansów utrzymało malejącą wraz ze wzrostem dochodów kwotę wolną od podatku dla wymienionego przedziału.

Zmiany w składkach ZUS

Kolejna istotna kwestia to zniesienie limitu składek do ZUS-u. Rząd oczekuje, aby najbogatsi Polacy dokładali się do budżetu. W myśl zmian najbardziej zamożni obywatele mają odprowadzać składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Najbogatsi, czyli kto? Mowa dokładnie o 350 tysiącach osób stanowiących 2% społeczeństwa. Dotychczas tej grupy taki obowiązek nie dotyczył, ale od stycznia 2018 będzie już inaczej. Zgodnie ze zmianami składka jest teraz odprowadzana od całego przychodu, a nie tylko do wcześniej obowiązującego limitu 127 tysięcy złotych.

Zmiana w podatku od najmu

Warto wiedzieć, że 2018 rok oznacza też nowe zasady opodatkowania zysków z najmu. Do tej pory takie dochody uzyskiwane poza działalnością gospodarczą opodatkowane były na 18 lub 22%. Możliwe było również stosowanie w takim przypadku zryczałtowanej ulgi 8,5%.

Od początku 2018 roku, jeśli całoroczne zyski z najmu będą wyższe niż 100 tysięcy złotych, to zastosowanie tej ulgi nie będzie już możliwe. Nadwyżka będzie wówczas opodatkowana ryczałtem wynoszącym 12,5%.

Analizując podatek 2018, nie można zapomnieć również o zmianie w zakresie opodatkowania towarów i usług. Od 1 stycznia bieżącego roku obowiązkiem przekazywania danych w ramach ujednoliconego pliku kontrolnego zostały objęte mikrofirmy. W 2016 roku taki obowiązek nałożono na największe przedsiębiorstwa, natomiast w 2017 roku na małe i średnie firmy.

Oznacza to więc, że od 2018 roku absolutnie wszystkie firmy muszą udostępniać Urzędowi Skarbowemu ewidencję zakupu i sprzedaży. Jednak to nie koniec zmian, jakie szykują się w tym roku. Warto wiedzieć, że od 1 lipca tego roku obowiązek ten dotyczył będzie także innych danych np. faktur czy wyciągów bankowych.