Bik – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Spotkałeś się kiedyś z tym tajemniczy skrótem i zastanawiasz się, co on oznacza? Słyszałeś, że ma coś wspólnego z określaniem zdolności kredytowej i udzielaniem pożyczek bankowych? Zastanawiasz się, jak może wpłynąć na Twoją sytuację finansowa? Spieszymy z udzieleniem odpowiedzi.

Co to jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to przedsiębiorstwo, które zostało założone przez Związek Banków Polskich oraz prywatne banki, w celu weryfikacji sytuacji finansowej swoich klientów. Mówi się, że jest to „zbiorowa pamięć banków”. Trafiają do niej wszelkie informacje dotyczące zaciąganych kredytów i innych zobowiązań oraz historia ich spłaty. Kredytobiorcy, którzy do tej pory mieli problem z terminową spłatą muszą liczyć się z tym, że banki niechętnie zgodzą się na pożyczenie im kolejnych sum pieniędzy, bojąc się, że historia może się powtórzyć. Nieregularne zwracanie należności zostanie odebrane jako nierzetelność, złe zarządzanie wydatkami lub brak posiadania wystarczających rezerw finansowych.

Do BIK-u mogą się zgłaszać tylko niektóre instytucje, jednak każda osoba może sprawdzić, jak wygląda jej historia kredytowa. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić za pomocą strony internetowej Biura Informacji Kredytowej lub poprzez system bankowości internetowej niektórych banków.  Warto sprawdzić swoją historię, szczególnie jeżeli zależy nam na otrzymaniu kredytu. Znając informacje zawarte w systemie odpowiednio wcześnie, możemy spróbować zmienić pewne kwestie i pozytywnie wpłynąć na dotychczasową opinię.

Jakie dane znajdują się w BIK-u?

Biuro Informacji Kredytowej przechowuje kilka rodzajów wiadomości. Znajdują się wśród nich informacje o :

  •         obecnie spłacanych zobowiązaniach- kredytach, pożyczkach, zakupach na raty, kartach kredytowych, czy liniach debetowych. Ukazuje ilość zobowiązań, wysokość miesięcznych rat, długość okresu kredytowania oraz regularność wpłat. Informacje te są aktualizowane co miesiąc.
  •         Zobowiązaniach spłaconych w przeszłości- dzieje się tak, jeżeli w trakcie zawierania umowy z bankiem wyraziliśmy pisemną zgodę na przetwarzanie takich danych lub jeżeli nasze opóźnienia w spłacie wynosiły ponad 60 dni.  Ten rodzaj wpisów figuruje w bazie danych do 5 lat od dnia spłaty zobowiązania.
  •         Zapytaniach o kredytobiorców składanych przez banki- przechowując te informacje BIK pozwala na zweryfikowanie, czy w ostatnim czasie składaliśmy zapytania do innych placówek, a jeśli tak, to do ilu.

Czy można poprawić swoją historię kredytową  w BIK-u?

Danych, które znajdują się w systemie Biura Informacji Kredytowej nie można usunąć ani zmienić. Czasem zdarzają się jednak pomyłki lub przeoczenia, które można wyjaśnić, np. bank, w którym wzięliśmy kredyt nie wysłał do BIK-u informacji o jego spłaceniu. W takiej sytuacji należy zwrócić się  z prośbą o aktualizację informacji do placówki banku.

Najlepszym sposobem na poprawę historii kredytowej jest regularne spłacanie swoich zobowiązań oraz nie decydowanie się na zbyt dużą ich ilość jednocześnie. Może to niebezpiecznie obciążyć nasz budżet domowy i uniemożliwić terminową spłatę. Czasem lepiej stworzyć dobry plan oszczędzania i zdecydować się na systematyczne odkładanie pieniędzy na dany cel, niż zaciągnąć kolejny kredyt, którego nie będziemy mogli spłacić i przez który popsujemy swoją historię w BIK-u.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *