Co rozważyć przed wzięciem pożyczki?

Pożyczka to wygodna forma finansowania dowolnego celu: wakacji, mebli, sprzętu RTV, studiów. Wiele osób jest skuszonych opcją wzięcia pożyczki, aby przyspieszyć realizację planów i spełnienie marzeń.

Jak w każdej decyzji finansowej, nie należy jednak być pochopnym. Co rozważyć zanim weźmie się pożyczkę? Wypisaliśmy dla was kilka kwestii, które trzeba przemyśleć:
•           Kwota pożyczki. To podstawowa kwestia. Ile wziąć pożyczki? Najprostsza odpowiedź brzmi – tyle, ile dasz radę spłacić. Nie bierz, tyle ile potrzebujesz by spełnić wszystkie swoje marzenia i zrealizować plany, jeśli jest to kwota wykraczająca poza Twoje możliwości do spłaty. Pożyczka nie powinna przekraczać 50% miesięcznych dochodów. Pamiętaj, że łatwo jest pożyczyć, ale trudniej może być spłacić. Bądź rozważny.
•           Czas na spłatę. Zastanów się dobrze, kiedy uda Ci się spłacić pożyczoną kwotę. Możesz wziąć pożyczkę na 30 dni, a możesz na kilka lat.  Oczywiście wszystko zależy od kwoty pożyczki i wysokości rat. Wylicz, ile możesz miesięcznie przeznaczyć na spłatę. Dokładnie spisz swoje dochody i wydatki. Weź margines błędu – jeśli wynika z twoich wyliczeń, że podołasz z ratą 150 złotych, weź pożyczkę z ratą np. 120 złotych. Jeśli obawiasz się, że nie dasz rady spłacić całości pożyczki w krótkim czasie, bo np. nie masz stałej pracy, to lepiej weź dłuższy okres spłaty. Przedłużenie ostatecznego terminu spłaty wiąże się z dodatkowymi kosztami.
•           Warunki umowy. Przemyśl, na jakich punktach w umowie zależy ci najbardziej. Może liczysz na dodatkową gotówkę w trakcie spłaty pożyczki i chcesz mieć pewność, że uda ci się wcześniej, bez prowizji spłacić pożyczkę? A może wręcz przeciwnie – obawiasz się, czy nawet najdłuższy czas na spłatę wystarczy, aby wypełnić się ze zobowiązania? W takim układzie szukaj pożyczki z opcją przełożenia terminu spłaty. Wielu pożyczkodawców proponuje taką opcję za dodatkową opłatą, więc upewnij się, że odpowiada Ci ona.
•           Zabezpieczenie pożyczki. Nie każdy pożyczkodawca wymaga zabezpieczenia pożyczki. Chyba że chodzi o pożyczkę hipoteczną, gdzie warunkiem jest posiadanie domu czy mieszkania z czystą hipoteką. W przypadku innych pożyczek, firmy parabankowe nie wymagają zabezpieczenia. Zdarza się, że takie zabezpieczenie trzeba przedstawić przy próbie przedłużenia okresu spłaty pożyczki – za pierwszym lub drugim razem. Potrzebny ci wtedy będzie żyrant czy poręczenie. Bądź ewentualnie przygotowany na taką sytuację.
•           Pożyczkodawca. Gdy już będziesz wiedział, ile, na jak długo i na jakich warunkach chcesz pożyczyć, pora na wybór od kogo weźmiesz pożyczkę. Pożyczki mogą być prywatne lub od firm. Możesz wziąć pożyczkę nawet od członka rodziny czy przyjaciela – zawsze jednak pamiętaj by spisać umowę pożyczki i zawrzeć w niej wszystkie warunki. To zawsze jest dowód na papierze. Jeśli nie masz od kogo pożyczyć środków finansowych, nie martw się. Zawsze możesz wziąć pożyczkę od firm pozabankowych. Pożyczkę możesz wziąć nawet online, nie wychodząc z domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *