Czy można zabezpieczyć się przed inflacją?

Inflacja następuje w momencie, kiedy wzrost cen zaczyna diametralnie rosnąć. Wówczas zabezpieczenie siły nabywczej w postaci oszczędności staje się szczególnym priorytetem. Jednak jak zabezpieczyć się skutecznie w momencie, kiedy stopy procentowe są tak niskie?

Na czym polega inflacja?

Inflacją nazywana jest diametralna zmiana związana ze spadkiem siły nabywczej pieniądza – która odzwierciedla się w życiu codziennym dużymi zmianami cen w gospodarce – a dokładnie ich wzrostem. Dla przykładu inflacja na poziomie 5% oznacza, że za 100 złotych aktualnie możemy kupić tyle, co za 95,24zł w zeszłym roku. Oczywiście przykład z banknotem 100 złotowym może wydawać się błahy – niecałe 5 złych różnicy w skali roku. Jednak zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy mówimy o kwocie 10 000 złotych – wówczas strata wynosi już 476 złotych. W przypadku inflacji lokaty w bankach nie są najlepszym rozwiązaniem. Właśnie na nich w ostatecznym rozrachunku można stracić najwięcej. Jak pokazują badania, niewielka część bankowych lokat zdołała się ostatnio ochronić przed wysoką inflacją – było to zaledwie 6 banków na 24 badanych.

Co zrobić by nie dosięgły nas skutki inflacji?

Alternatywą dla lokowania swoich pieniędzy mogą okazać się dwa inne sposoby. Te dwa aktywa od wieków sprawdzały się jako środki do gromadzenia oszczędności.

Pierwszą dobrze znaną metodą antyinflacyjną są nieruchomości. Ich wartość w długim terminie zwykle nieznacznie zmienia się w zależności od wzrostu cen w gospodarce. Jednak nieruchomości posiadają jedną dość istotną wadę – są mało płynne. Dlatego taka metoda antyinflacyjna związana jest ze zdecydowanie dłuższym okresem zamrożenia naszych środków, w dodatku w dość znaczącej sumie. Jednak posiadanie nieruchomości związane jest z nakładami koniecznymi na ich utrzymanie. Ponadto taka forma antyinflacyjna nie jest polecana laikom bez znajomości rynku nieruchomości.

Drugim sposobem zabezpieczenia swoich oszczędności są inwestycje w metale szlachetne.

W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest złoto – to właśnie ten kruszec przez ostatnie trzy tysiące lat był powszechnie stosowany jako pieniądz. Złoto charakteryzuje się względnie stałą siłą nabywczą, posiada również dużą płynność – w przeciwieństwie do lokat bankowych oraz nieruchomości. W przypadku kryzysowych sytuacji – np. hiperinflacja lub wojna – może być spokojnie akceptowany jako środek płatniczy. Posiadanie złota uchroni nas także w przypadku kryzysów bankowych, kiedy to pieniądze na lokatach nie są bezpieczne, czy też w przypadku bankructwa rządu, jak to miało miejsce w przypadku Grecji.

Zatroszcz się o swoje oszczędności

Każdy oszczędzający ma możliwość wyboru i ochrony swoich finansów przed inflacją. Nie jest konieczne uzależnianie się od decyzji banku oraz niepewnych lokat. Można samemu zatroszczyć się o swoje finanse i zamrozić je na różne sposoby. Bardziej zaradni i doświadczeni bez wątpienia zdecydują się na połączenie obu metod. Dla początkujących w oszczędzaniu dużo lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w złoto. Aktywa materialne są dużo pewniejsze w przeciwieństwie do tych papierowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *