Dlaczego decyzje FED są ważne dla Polski?

Pomimo poważnego kryzysu Stany Zjednoczone nadal są rynkiem wiodącym i nadal wyznaczają trendy światowej gospodarce. Z tego powodu decyzje FED są niezwykle istotne dla światowej gospodarki rynkowej i obejmują swoim wpływem także Polskę.

Rynek Stanów Zjednoczonych od wielu dekad wpływa silnie na rynki gospodarcze innych krajów. Petrodolar, narodowe rezerwy walutowe w dolarach, amerykańskie obligacje i akcje na międzynarodowych giełdach, to wszystko stanowi olbrzymią część rynku globalnego.

Z tego też powodu stopa procentowa w USA jest niezwykle istotna dla wszystkich rynków światowych, ponieważ jej podnoszenie czy obniżanie wpływa w mniejszym bądź większym stopniu na każdy z nich.

Przez wiele lat stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych utrzymywane były na tym samym poziomie, który był niezwykle niski. Niestety w wyniku rozległego kryzysu gospodarczego System Rezerwy Federalnej (FED) podjął decyzję o konieczności podniesienia stóp procentowych i od 2015 roku systematycznie realizuje swoją politykę.

W wyniku podniesienia stóp procentowych waluta amerykańska zanotowała największy od lat wzrost swojej wartości. Jednak aktualnie tendencje zwyżkowe zatrzymały się, pomimo kolejnej podwyżki stóp procentowych.

Szefowa rezerwy federalnej Stanów Zjednoczonych – Janet Yellen, na jednej z konferencji prasowych już zapowiedziała kolejne podwyżki. FED planuje systematycznie podwyższać stopy procentowe do końca 2018 roku. Według prognoz mogą to być nawet 3 podwyżki stóp procentowych rocznie.

Dla inwestorów każda decyzja FED ma olbrzymie znaczenie. Obecna sytuacja sprowadza się do tego, że konferencje FED traktowane są przez rynki jak wyrocznia rynkowa.

Do czego może doprowadzić polityka FED?

Specjaliści analizujący giełdowe dane historyczne twierdzą, że takie częste podwyżki stóp procentowych mogą doprowadzić do spadków na rynkach akcyjnych. W przeszłości, a dokładnie od roku 1982, notowano sytuacje, kiedy po serii 6 krotnych podwyżek stóp dochodziło do 3 krotnych załamań na giełdzie.

Co prawda obecna sytuacja różni się od poprzedniej chociażby tym, że aktualne stopy procentowe przed podwyżką były na ekstremalnie niskim poziomie i FED przez długi czas praktycznie nic z tym nie robił.

Bardziej prawdopodobnym skutkiem podnoszenia stóp procentowych może być scenariusz inflacyjny, ponieważ jak wyniki analiz pokazują, cel inflacyjny FED już został przekroczony.

Jak podwyżki stóp procentowych mogą wpłynąć na Polskę?

Wzrost inflacji w Stanach Zjednoczonych może być dla Polski bardzo korzystny. Wyliczenia Strefy Inwestorów wykazują, że licząc od 1998 roku, każda hossa na polskiej giełdzie występowała razem z inflacją w Stanach Zjednoczonych.

Także w jak największym interesie Polski jest spadek wartość waluty amerykańskiej, co pozwoliłoby na uzyskanie solidnego zastrzyku zagranicznego kapitału. Jeżeli polityka FED doprowadzi do wzrostu inflacji w USA, to rynek polski ma szansę na tym skorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *