Dlaczego wybieramy kredyty mieszkaniowe a nie pożyczki?

W dzisiejszych czasach pojęcia kredyt oraz pożyczka zwykło używać się zamiennie. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna to dwa zupełnie inne i odmienne od siebie produkty banku. Czym zatem różnią się od siebie? I co wybieramy najczęściej? Jak wygląda sytuacja rynkowa?

 

Decyzja o zakupie własnego mieszkania, czy decyzja o budowie swojego własnego domu jest bardzo często powiązana z zaciągnięciem w banku odpowiedniej „usługi”. W tym celu najczęściej wybiera się kredyt hipoteczny – jest on wybierany przez klientów z wielu różnych przyczyn i kusi atrakcyjnością. Banki posiadają jednak w swojej ofercie jeszcze jeden produkt, który swoją nazwą przypomina popularny kredyt hipoteczny. Chodzi tutaj o pożyczkę hipoteczną – to właśnie na nią coraz więcej ludzi się decyduje. Jak zatem wygląda pożyczka i kredyt hipoteczny w praktyce?

Ustal cel

Pierwszą różnicą, jaką zaobserwujemy pomiędzy kredytem mieszkaniowym a pożyczką hipoteczną jest cel – czyli to, na co przeznaczymy otrzymane pieniądze. W przypadku kredytu hipotecznego klient zobowiązuje się do dokonania zakupu szeroko pojętego pojęcia nieruchomości – czyli np. mieszkania, działki i tym podobnych. Również za te pieniądze możemy przeprowadzić remont posiadanego mieszkania lub też jego całkowitą przebudowę.

W przypadku pożyczki hipotecznej bank nie ingeruje – cel pożyczki jest zatem całkowicie dowolny.

Zabezpieczenie

Dlaczego zatem pożyczka ma w swojej nazwie słowo hipoteczna? Odpowiedzią na to pytanie jest obowiązkowe zabezpieczenie pożyczki zaciągniętej w banku w postaci hipoteki. Pożyczki nie można zatem otrzymać w przypadku braku zabezpieczenia jej w postaci własnego mieszkania, domu, działki itp.. Hipoteka, która będzie zabezpieczeniem kredytu nie może być też obciążona innym kredytem – czyli musi być wolna od hipoteki. Kredyt mieszkaniowy nie wymaga tego typu zabezpieczenia, jednak w przypadku takiego zabezpieczenia zwiększa się szansę na otrzymanie środków pieniężnych od banku.

Oprocentowanie

Ten element zdecydowanie odróżnia kredyt od pożyczki. Pożyczka hipoteczna oferuje swoim klientom dużo niższe oprocentowanie niż ma to miejsce w przypadku kredytu mieszkaniowego. Również inny jest sam typ oprocentowania – dla kredytu hipotecznego odsetki nalicza się w sposób stały. Dla pożyczki hipotecznej są one obciążone oprocentowaniem zmiennym.

Kwota

Kwota również odróżnia kredyt od pożyczki. Pożyczka hipoteczna może być nawet zaciągnięta na kilka milionów złotych – jeżeli zdolność kredytowa na to pozwala, posiada odpowiednie zabezpieczanie nieruchomością, oraz kredytodawca zechce udzielić tak wysokiej pożyczki.

W przypadku kredytu mieszkaniowego można mówić o zaledwie kilkuset złotych.

Formalności

Otrzymanie pożyczki hipotecznej, jak i kredytu mieszkaniowego nie należy do najłatwiejszych zadań. Pożyczka hipoteczna ze względu na jej charakter wymaga od pożyczkobiorcy przedstawienia w banku szeregu niezbędnych dokumentów, dzięki której możliwe będzie stwierdzenie zdolności kredytowej.

 

Pożyczka hipoteczna jest bez wątpienia niezwykle opłacalną opcją dla osoby, która w danym momencie ma zapotrzebowanie na duży zastrzyk pieniędzy, które może przeznaczyć na dowolny cel. Dla obu opcji jest konieczne zabezpieczenie w postaci hipoteki, będącej własnością starającego się o środki, dodatkowo hipoteki wolnej od innych zobowiązań. Głównie od hipoteki uzależniona jest wysokość otrzymanych pieniędzy w banku. Kredyt hipoteczny nie wymaga zabezpieczenia w postaci hipoteki. Jednak dzięki niej możliwe jest pewniejsze otrzymanie środków pieniężnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *