Ile złota dewizowego można przewieźć przez granicę

Inwestowanie w złoto dewizowe zawsze cieszyło się dużą popularnością, niezależnie od sytuacji ekonomicznej kraju czy też zawirowań politycznych. Złoto uważane jest za stabilną, długoterminową lokatę kapitału.

Dla niewtajemniczonych pod pojęciem złoto dewizowe( w tym także platyna dewizowa) należy rozumieć nieprzerobioną formę tego kruszcu w postaci sztabek, półfabrykatów oraz monet bitych po 1850 roku.

Osoby, które hołdują zasadzie dywersyfikacji, czyli zróżnicowania portfela inwestycji, zwykle lokują w złocie około 20-30% swoich oszczędności. Taka proporcja pozwala na spokojne przyjmowanie spadków cen złota oraz reagowanie na wyraźne skoki cenowe. W przypadku, kiedy na rynku złota odnotowuje się bądź można spodziewać się dużych wahań cenowych, inwestorzy przystępują do zakupu po niskiej cenie i sprzedaży, kiedy wyraźnie wzrasta. Przy czym żaden poważny inwestor nie zbywa całości tego zasobu.

Gdzie kupujemy?

Wiadomo, że jak przy każdej inwestycji, konieczna jest daleko idąca ostrożność. Zaleca się kupowanie złota u dilerów, którzy się tym zajmują zawodowo. Może to być sklep stacjonarny albo internetowy, ale należący właśnie do profesjonalnego dilera. Omijać należy zakupy na ogólnych aukcjach internetowych typu Allegro czy z ogłoszenia od prywatnej osoby. Często sprzedający kuszą niską ceną, ale jeśli chwilę pomyślimy racjonalnie to wychodzi z tego bezsens sytuacji. W jaki sposób sprzedawca zarobi na sztabce sprzedanej taniej niż oficjalny diler albo w ogóle poniżej aktualnej ceny złota? Podejrzana sprawa, a złoto może pochodzić z kradzieży, przemytu lub w zwyczajnie udawać szlachetny kruszec. A dodatkowo, dokonując zakupu o wartości powyżej 1 000 zł nie od firmy a od prywatnej osoby, trzeba zapłacić 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. Czyli koszt inwestycji rośnie.

Przemieszczamy się ze złotem za granicę

Często zdarza się, że kupujemy lub sprzedajemy złoto poza granicami Polski. Warto więc znać przepisy celne w tym zakresie. Od 2013 roku zostały one zaostrzone, a dokumenty, które należy wypełnić są bardziej rozbudowane.

Zarówno wwieźć do kraju, jak i wywieźć za granicę bez zgłaszania służbom celnym można złoto i pieniądze o wartości nieprzekraczającej 10 tys. euro. Powyżej tej wartości mamy obowiązek zgłosić ten fakt Służbie Celnej lub Straży Granicznej. Trzeba liczyć się wtedy z koniecznością wypisania deklaracji, gdzie należy podać ilość i wartość aktywów, ale także źródło pochodzenia oraz dane odbiorcy jeśli to sprzedaż. Wymagane jest nawet podanie trasy podróży i rodzaju środka transportu. Jeśli stroną transakcji jest osoba prawna, wymagane jest wpisanie pełnych danych wraz z numerem VAT.

Taki transport rzecz jasna należy dobrze zabezpieczyć, o czym inwestorzy-amatorzy często zapominają. Zabezpieczenie fizyczne w postaci konwojenta czy zaufanej osoby, kaseta lub walizka z szyfrem oraz dyskrecja, to takie podstawowe rzeczy, o które warto zadbać jeśli nie chcemy, by inwestycja dostała się w niepowołane ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *