Inwestycje w złoto fizyczne, co warto wiedzieć?

Inwestycje w kruszce towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Po dziś dzień jest to jedna z najbezpieczniejszych form inwestycji, ponieważ metale szlachetne, a już złoto w szczególności, charakteryzują się określoną wartością, która pomimo wahań, zawsze pozwalała na bardziej lub mniej korzystną wymianę. Jak zatem inwestować w złoto fizyczne?

Najpierw wyjaśnijmy, czym złoto fizyczne różni się od popularnego złota jubilerskiego i dlaczego lepiej inwestować w to pierwsze niż w to drugie.

Jakość złota, czyli jego próba

Wszystko rozbija się tak naprawdę o zawartość złota w złocie, czyli tak zwaną próbę, która jest de facto procentową ilością zawartości złota w danym stopie wyrażaną poprzez promile. Zazwyczaj do złota dodaje się domieszki innych metali, które wzmacniają jego trwałość, ponieważ samo złoto jest z natury niezwykle miękkie, przez co łatwo można je uszkodzić.

W przypadku biżuterii jubilerskiej złoto musi być odpowiednio utwardzone, także zawsze zawartość innych metali będzie w nim wyższa niż w przypadku złota fizycznego, gdzie z reguły próby wynoszą ponad 900 promili. Dlatego też, jeśli zamierzamy inwestować w złoto z myślą o czystym zysku, nie uzależnionym od wartości kolekcjonerskiej, to powinniśmy inwestować tylko w złoto fizyczne, czyli po prostu w złoto inwestycyjne.

Sztabki i monety bulionowe

Złoto fizyczne jest sprzedawane w postaci sztabek lub monet bulionowych, a to na co się zdecydujemy, wynika tak naprawdę z zasobności naszych funduszy inwestycyjnych. Ceny monet bulionowych wahają się od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Natomiast ceny sztabek także zaczynają się od kilkuset złotych, ale kończą powyżej 170 tysięcy złotych.

A wszystko zależne jest od gramatury złota, która w monetach wynosi od 1/10 uncji do 1 uncji, a w sztabkach zaczyna się od 1 grama, na 1 kilogramie skończywszy.

Do najbardziej popularnych monet bulionowych zalicza się Południowoafrykański Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonowy, Wiedeńscy Filharmonicy, Amerykański Orzeł, Australijski Kangur i Chińska Panda.

Gdzie kupować złoto inwestycyjne?

Sprawa zakupu złota inwestycyjnego może budzić pewien niepokój, szczególnie u osób, które nigdy nie miały do czynienia z tego typu inwestycją i nie do końca wiedzą jak postępować i gdzie najbezpieczniej dokonać zakupu złota.

Podstawowym warunkiem bezpiecznego inwestowania w złoto, jest kupowanie tylko od sprawdzonych i zaufanych sprzedawców, mających ugruntowaną opinię na rynku i cieszących się zaufaniem inwestorów.

Najczęściej takimi poważnymi i godnymi zaufania dilerami są mennice, które działają na rynku od dłuższego czasu i posiadają autoryzację innych światowych mennic, takich jak Perth Mint, PAMP czy Royal Canadian Mint.

Jak kupować złoto?

Złoto fizyczne zawsze powinniśmy kupować osobiście, by móc sprawdzić jego autentyczność i tym samym wykluczyć możliwość zakupu falsyfikatu. W przypadku monet bulionowych do badania autentyczności doskonale nadaje się linijka Fischa pozwalająca za sprawą dostępnych wzorców sprawdzić, czy grubość, waga, średnica oraz kształt konkretnej monety odpowiadają parametrom oryginału.

W przypadku sztabek złota wystarczy waga i suwmiarka, ponieważ wiedząc, że jeden centymetr sześcienny złota powinien ważyć 19,3 gramy, możemy w prosty sposób określić autentyczność sztabki. Co prawda istnieją dzisiaj podróbki sztabek wykonane z wolframu, który ma podobną gęstość jak złoto.

Wtedy jedną z możliwości sprawdzenia autentyczności sztabki jest próba jej przewiercenia zakończona niepowodzeniem, ponieważ wolfram to bardzo twardy metal. Ale na to z pewnością nie zgodzi się żaden sprzedawca.

Inną metodą sprawdzenia, czy mamy do czynienia ze sztabką złotą, czy wolframową jest badanie wydanego przez sztabkę dźwięku, który dla każdego metalu jest charakterystyczny, a złota ponoć bardzo przyjemny dla ucha. Obecnie dostępne są nawet aplikacje badające dźwięk złota, które mogą wykryć falsyfikat. Warto skorzystać.

Podsumowując, inwestowanie w złoto fizyczne może się bardzo opłacić, najważniejsze, by kupować złoto ze sprawdzonych i godnych zaufania źródeł oraz przechowywać je w bezpieczny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *