Jak obniżyć koszty codziennego życia?

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce wynosi około 4000 zł, jednak wciąż wiele osób musi się utrzymać za mniej niż 2000 zł brutto. Niskie dochody niekiedy nie wystarczają na pokrycie wszystkich potrzeb, dlatego warto znać sposoby na obniżenie kosztów codziennego życia, dzięki którym w kieszeni zostanie więcej gotówki.

1. Przyrządzanie posiłków w domu

Gotowanie obiadów jest czasochłonne, ale pozwala wydać mniej pieniędzy niż w przypadku kupowania gotowych dań lub jedzenia na mieście. Domowe posiłki warto przyrządzać na bazie sezonowych produktów, kupowanych w markecie lub na pobliskim bazarze. Są one najtańsze i przy tym najzdrowsze. W internecie można znaleźć szereg stron proponujących przepisy na tanie i smaczne obiady, które przypadną do gustu całej rodzinie.

2. Ograniczenie wydatków na transport

Jazda samochodem po zatłoczonym mieście jest coraz mniej opłacalna, tym bardziej że w 2017 roku przewidywany jest znaczny wzrost cen paliwa. Zamiast wydawać majątek na benzynę, warto kupić bilet okresowy i korzystać z taniego transportu publicznego. Jeszcze lepiej jest przesiąść się na rower, którym codzienna jazda dodatkowo poprawi naszą kondycję i stan zdrowia.

3. Optymalizacja opłat stałych

Dzisiaj niemal każdy płaci co miesiąc cały zestaw rachunków: za wodę, prąd, internet, telewizję, telefon itp. Ich suma przekracza nieraz 1000 zł. W wielu przypadkach te stałe opłaty można skutecznie obniżyć np. zmieniając dostawcę prądu, obniżając abonament za telefon poprzez zmniejszenie pakietu minut, czy rezygnując z części kanałów telewizyjnych. Przed zmianą danej umowy należy zapoznać się z jej warunkami, ponieważ nierzadko konieczne jest zachowanie okresu wypowiedzenia.

4. Oszczędzanie energii i wody

W 2017 r. przewidywane są podwyżki cen prądu i wody, dlatego warto pomyśleć o sposobach na ich mniejsze zużycie. Przede wszystkim warto rozważyć wymianę starego sprzętu na urządzenia energooszczędne, szczególnie jeśli chodzi o najbardziej „prądożerną” lodówkę i pralkę. Na co dzień należy pamiętać o wyłączaniu zbędnego światła i nie pozostawianiu urządzeń w trybie czuwania. Wodę pomogą oszczędzić specjalne baterie (np. z perlatorem) oraz zmywarka do naczyń.

5. Sprytne zakupy

Osoby o niskich zarobkach muszą przeznaczać nieraz 1/3 swoich dochodów na zakup podstawowych produktów konsumpcyjnych, takich jak jedzenie, czy środki czystości. Aby obniżyć tego rodzaju wydatki, warto nieco więcej uwagi poświęcić zakupom. Przede wszystkim należy porównywać ceny i oferty promocyjne w okolicznych sklepach oraz w sklepach internetowych. Warto przeglądać gazetki promocyjne, a także korzystać z kuponów rabatowych oferowanych online. Na zakupy należy zawsze chodzić z listą potrzebnych produktów i nie kupować bez potrzeby produktów na zapas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *