Jakie czekają na nas zmiany w podatkach w 2018 roku?

Przepisy podatkowe są tym elementem, nad którego poprawieniem rząd pracuje bez ustanku, w związku z tym są one reformowane naprawdę bardzo często. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że każdy kolejny rok przynosi zmiany w tej kwestii. Czasem są one większe, a czasem mniejsze, a jak jest tym razem? Co zmieni się w prawie podatkowym w 2018 roku?

Krótko mówiąc, w 2018 roku nas, czyli podatników, czeka mnóstwo zmian. Nie da się ukryć, że niektóre z nich z pewnością staną się źródłem komplikacji i dodatkowych kosztów. Jednak są i takie, które będą istotnym ułatwieniem, więc hasło podatek 2018 nie powinno powodować przerażenia.

Najważniejsze zmiany w podatkach w 2018 roku

Jedna z najważniejszych zmian to wzrost kwoty wolnej od podatku. Do tej pory wynosiła ona 6,6 tysiąca, natomiast od stycznia 2018 roku jest to już 8 tysięcy złotych. To bardzo korzystne szczególnie dla osób uzyskujących najniższe dochody np. z emerytur, rent czy umów zlecenie.

To jednak nie wszystko, bowiem podniesienie kwoty wolnej od podatku będzie miało dodatkowo wpływ na osoby osiągające dochody pomiędzy 8, a 13 tysięcy złotych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Finansów utrzymało malejącą wraz ze wzrostem dochodów kwotę wolną od podatku dla wymienionego przedziału.

Zmiany w składkach ZUS

Kolejna istotna kwestia to zniesienie limitu składek do ZUS-u. Rząd oczekuje, aby najbogatsi Polacy dokładali się do budżetu. W myśl zmian najbardziej zamożni obywatele mają odprowadzać składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Najbogatsi, czyli kto? Mowa dokładnie o 350 tysiącach osób stanowiących 2% społeczeństwa. Dotychczas tej grupy taki obowiązek nie dotyczył, ale od stycznia 2018 będzie już inaczej. Zgodnie ze zmianami składka jest teraz odprowadzana od całego przychodu, a nie tylko do wcześniej obowiązującego limitu 127 tysięcy złotych.

Zmiana w podatku od najmu

Warto wiedzieć, że 2018 rok oznacza też nowe zasady opodatkowania zysków z najmu. Do tej pory takie dochody uzyskiwane poza działalnością gospodarczą opodatkowane były na 18 lub 22%. Możliwe było również stosowanie w takim przypadku zryczałtowanej ulgi 8,5%.

Od początku 2018 roku, jeśli całoroczne zyski z najmu będą wyższe niż 100 tysięcy złotych, to zastosowanie tej ulgi nie będzie już możliwe. Nadwyżka będzie wówczas opodatkowana ryczałtem wynoszącym 12,5%.

Analizując podatek 2018, nie można zapomnieć również o zmianie w zakresie opodatkowania towarów i usług. Od 1 stycznia bieżącego roku obowiązkiem przekazywania danych w ramach ujednoliconego pliku kontrolnego zostały objęte mikrofirmy. W 2016 roku taki obowiązek nałożono na największe przedsiębiorstwa, natomiast w 2017 roku na małe i średnie firmy.

Oznacza to więc, że od 2018 roku absolutnie wszystkie firmy muszą udostępniać Urzędowi Skarbowemu ewidencję zakupu i sprzedaży. Jednak to nie koniec zmian, jakie szykują się w tym roku. Warto wiedzieć, że od 1 lipca tego roku obowiązek ten dotyczył będzie także innych danych np. faktur czy wyciągów bankowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *