Kosztowne życie studenta – na co studenci wydają pieniądze?

Co by nie powiedzieć, studiowanie wcale nie jest takie tanie, jak by się mogło niektórym wydawać. Jak się okazuję, zdobycie wykształcenia wyższego sporo kosztuje i to nawet w przypadku, kiedy studiujemy na darmowych uczelniach państwowych. I niestety wysokie wydatki studenckie mogą także prowadzić do zadłużenia się młodych ludzi już na samym progu dorosłości.

To, że uczelnie państwowe nie pobierają opłat za studiowanie dzienne, wcale nie oznacza, że student nie posiada żadnych wydatków. W rzeczywistości studiowanie wiąże się z szeregiem comiesięcznych kosztów, których wysokość jest zależna zarówno od miasta, w którym się studiuje, jak i od rodzajów studiów, a także stylu życia, jaki prowadzi żak.

Studenckie wydatki

Największymi wydatkami, z jakimi musi zmierzyć się duża część studentów, jest wynajęcie mieszkania czy pokoju lub ewentualnie miejsca w akademiku. Jeżeli ktoś studiuje w miejscu zamieszkania lub w niedalekiej lokalizacji, to jest w stanie zaoszczędzić od kilkuset do tysiąca kilkuset złotych miesięcznie na samym koszcie wynajęcia mieszkania.

Z reguły studenci wynajmują stancję lub pokój w akademiku. Tylko nielicznych stać na wynajęcie całego mieszkania.

Kolejnymi studenckimi wydatkami są koszty wyżywienia (minimum 300 zł/ miesięcznie), transportu – najczęściej komunikacji miejskiej, które wynoszą minimum kilkadziesiąt złotych miesięcznie, następnie opłaty za telefon i internet oraz oczywiście za materiały dydaktyczne, w postaci książek, kserówek itd. Łączna kwota tych wszystkich wydatków wynosi z reguły kilkaset złotych (600-800 zł).

W połączeniu z kosztami wynajmu mieszkania daje to już całkiem okrągłą sumę przekraczającą tysiąc złotych. A co z rozrywką, która jest nieodłącznym elementem życia studenckiego? Tutaj także dochodzi jeszcze przynajmniej kilkadziesiąt, a często nawet kilkaset złotych dodatkowych kosztów.

Studenci, którzy nie mają z reguły stałych dochodów, często są wspomagani finansowo przez rodziców, jednak czasami zdarza się tak, że niestety muszą skorzystać z dodatkowej gotówki i wtedy decydują się na kredyty lub pożyczki. Taki zastrzyk gotówki nie zawsze kończy się dla nich dobrze, ponieważ brak stałych środków utrzymania i dochodów może doprowadzić do problemów ze spłatą takiego zadłużenia.

Studia prywatne, zaoczne i podyplomowe – koszty i zadłużenie

W przypadku studiów zaocznych lub prywatnych do kosztów dochodzi jeszcze czesne, które wynosi z reguły od tysiąca kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych za semestr. Jak się okazuje, wielu młodych polaków popadło już w zadłużenie z powodu niespłaconych studiów.

Wiele uczelni decyduje się sprzedać taki dług firmom windykacyjnym. A niedoszły absolwent musi się zmierzyć z koniecznością spłaty zadłużenia wraz z odsetkami i wpisem do wszystkich rejestrów dłużników, co niestety psuje historię kredytową.

Jak ustabilizować studencki budżet?

Życie studenckie kieruje się swoimi zasadami i najczęściej rozwaga jest tą, umieszczoną na szarym końcu. Jednak zdając sobie sprawę z kosztów życia studenckiego, warto stworzyć ścisły budżet i kontrolować studenckie wydatki. Dzięki temu studenci będą mogli wystrzec się wielu problemów, a przede wszystkim obronić się przed niepotrzebnym zadłużeniem.

Nikomu nie jest potrzebne wkraczanie w dorosłość z długami. Dlatego warto zorganizować swoje studenckie wydatki. I w razie problemów finansowych, kiedy student musi skorzystać z pożyczki, to wskazane jest by dokładnie przeanalizować wszystkie oferty pożyczkowe i wybrać taką pożyczkę czy kredyt, który student będzie w stanie spłacić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *