Korzystasz z pożyczek internetowych? Sprawdź, jak uchronić się przed oszustami!

Problem z przejściowym brakiem gotówki możemy dzisiaj rozwiązać niezwykle łatwo i szybko. Dzięki pożyczkom online brakującą sumę pieniędzy możemy otrzymać dosłownie w kilka chwil i to bez ruszania się z domu. Niestety wśród pożyczkodawców działających na polskim rynku wciąż zdarzają się nieuczciwe firmy pożyczkowe. Skorzystanie z ich usług może przynieść nam więcej szkody niż pożytku, a nawet wpędzić w poważne kłopoty finansowe. W poniższym artykule spróbujemy wyjaśnić, jak takie kłopoty mogą wyglądać, a także jak znaleźć rzetelną firmę pożyczkową.

Jak oszukują nieuczciwi pożyczkodawcy?

Częstym oszustwem są oferty pożyczek dla osób zadłużonych, które mają problem z uzyskaniem kredytu w innych instytucjach finansowych. Nieuczciwi pożyczkodawcy żądają od nich uiszczenia bezzwrotnej opłaty wstępnej np. z tytułu rozpatrzenia wniosku, a gdy tę opłatę otrzymają, informują z przykrością, że nie mogą udzielić pożyczki. Tym sposobem osoby najbardziej potrzebujące pieniędzy zostają z jeszcze bardziej uszczuplonym portfelem.

Bardziej niebezpieczne jest podszywanie się oszustów pod strony firm pożyczkowych w celu przejęcia danych osobowych pożyczkobiorców lub nawet haseł dostępu do ich kont bankowych. W tym przypadku pożyczkobiorca zwykle przechodzi podobną procedurę wnioskowania o pożyczkę jak w normalnych firmach pożyczkowych. Na końcu jednak nie tylko nie dostaje pożyczki, ale dodatkowo zostaje okradziony z pieniędzy z rachunku bankowego lub w najlepszym wypadku jego dane osobowe zostają sprzedane firmie spamerskiej.

Niestety zdarza się, że firmy pożyczkowe stosują również mniej niebezpieczne, ale nieuczciwe praktyki np. nie informują o wszystkich opłatach związanych z obsługą pożyczki, czy naliczają wyższą prowizję od tej oferowanej na stronie internetowej.

Jak znaleźć rzetelną firmę pożyczkową?

Na początku należy podkreślić, że znaczna część firm pożyczkowych działających w polskim internecie jest całkowicie godna zaufania. Firmy takie można łatwo rozpoznać po następujących cechach:

  • Na swojej stronie internetowej umieszczają wszystkie informacje o warunkach udzielania pożyczki, a przede wszystkim o kosztach jej zaciągnięcia.
  • Stronę internetową zabezpieczają protokołem SSL, który dba o bezpieczeństwo danych wpisywanych przez klientów w formularzach. Strony takie mają symbol kłódki przed adresem oraz skrót https.
  • Udostępniają klientom na stronie internetowej ramowy wzór umowy pożyczki oraz dokładną tabelę wszystkich opłat.
  • Nie pobierają żadnych opłat wstępnych przed udzieleniem pożyczki.
  • Na ich stronie widnieje pełna nazwa firmy oraz adres siedziby i dane kontaktowe.
  • Udostępniają klientom numer infolinii, pod który faktycznie można się dodzwonić.
  • Figurują w oficjalnych bazach przedsiębiorców, a dokładnie w Krajowym Rejestrze Sądowym (zgodnie z przepisami kredytów konsumenckich mogą udzielać jedynie firmy w formie spółki z o.o. lub akcyjnej).
  • Można je znaleźć na portalach oferujących porównywarki lub rankingi pożyczek gotówkowych.
  • Na ich temat bez trudu można znaleźć opinie na forach tematycznych.

Przykładem takiej firmy, która spełnia wszystkie powyższe warunki rzetelnego pożyczkodawcy jest polska firma pożyczkowa Szybka Gotówka, która działa na rynku już od wielu lat i cieszy się dużym uznaniem wśród klientów. Znaczna ich część już regularnie korzysta z jej chwilówek, a także chętnie poleca je innym pożyczkobiorcom na forach internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *