Pożyczki – czy wiemy o nich wszystko?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której zalegają nam wysokie rachunki do zapłaty, chcemy wysłać nasze dzieci na obóz lub też wypadają nam inne nagłe wydatki, na które aktualnie nie mamy wolnych środków. W każdej wymienionej sytuacji dobrym i pomocnym rozwiązaniem może okazać się pożyczka. Pytanie tylko: na jaką pożyczkę powinniśmy się zdecydować? Która będzie dla nas najlepsza? Gdzie otrzymamy najkorzystniejsze warunki?

Warto wiedzieć

Pożyczką nazywamy umowę, która została zawarta pomiędzy pożyczkobiorcą oraz pożyczkodawcą. W definicji możemy doszukać się również zapisu, że pożyczka nie dotyczy jedynie pieniędzy, ale również i przedmiotów. Pożyczka przedmiotów w Prawie Polskim nazywana jest jednak użyczeniem (odpłatnym lub nieodpłatnym).

Na rodzimym rynku wyróżniamy kilka niezwykle popularnych pożyczek, z których odbiorcy rynku konsumpcyjnego korzystają najczęściej.

  • Pierwszą z nich jest pożyczka gotówkowa. Jest to najbardziej rozpowszechniony rodzaj pożyczki. Polega ona na przekazaniu określonej kwoty pieniędzy przez pożyczkodawcę na rzecz pożyczkobiorcy. W takim przypadku pożyczki należy przede wszystkim zwrócić uwagę na oprocentowanie oraz na czas spłaty. Pożyczkę gotówkową możemy otrzymać w banku lub też w parabanku. Zobowiązania finansowe w parabanku, możemy otrzymać już bez zbędnych formalności. Możliwe jest zaciągniecie pożyczki przez telefon, Internet, a nawet drogą smsową.
  • Drugim rodzajem są pożyczki hipoteczne. W tym wypadku to pożyczkobiorca zobowiązuje się do zastawienia nieruchomości – do której posiada prawa własnościowe. W momencie braku spłacenia zaciągniętej kwoty pożyczki, bank ma możliwość odebrania dłużnikowi jego nieruchomości, którą zastawił. Wysokość pożyczki pod zastaw hipoteki jest uzależniona od jej wartości – banki udzielają pożyczki tego typu do 80% wartości nieruchomości.
  • W ostatnich latach popularna stała się także pożyczka konsolidacyjna, która pozwala na zamianie wszelkich zaległych zobowiązań (np. pożyczek gotówkowych, hipotecznych) na jedną, długoterminową pożyczkę z obniżonym oprocentowaniem. Dzieli się ją na pożyczki konsolidacyjne hipoteczne oraz gotówkowe.
  • Ostatnim rodzajem jest pożyczka lombardowa. Udzielana  jest pod zastaw papierów wartościowych, jak również przedmiotów o dużej wartości – np. biżuterii. Przeważnie pożyczka tego typu trwa od tygodnia do kilku miesięcy (najczęściej trzech).

 

Czy spośród wymienionych pożyczek można wskazać tę idealną? Dla każdego to określenie będzie oznaczało coś innego. Wybór pożyczki uzależniony jest od naszych oczekiwań, jak i przeznaczenia pieniędzy. Inaczej będzie wybierała osoba, która potrzebuje gotówki na szybkie uregulowanie zaległych rachunków, inaczej natomiast ktoś, kto zamierza kupić nieruchomość. Najlepszą radą, jaka nasuwa się wobec powyższego: dobierajmy pożyczki indywidualnie do potrzeb, analizując, którą opłaca się nam najbardziej wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *