Przelew weryfikacyjny – co to jest i do czego służy?

Dążenie do coraz większego upraszczania procedur dotyczących udzielania pożyczek i kredytów spowodowało, że konieczne było wprowadzenie innowacyjnego sposobu weryfikacji klienta. Problem dotyczył głównie pożyczek online, gdzie nie ma możliwości fizycznej weryfikacji klienta wraz z dokumentami. Dlatego też powstał nowy sposób na sprawdzenie autentyczności jego tożsamości, przelew weryfikacyjny.

Co to jest przelew weryfikacyjny, inaczej identyfikacyjny?

Starając się o pożyczkę online należy podać we wniosku aplikacyjnym swoje dane osobowe. Potem, postępując zgodnie z instrukcjami pokazującymi się na stronie wybranej firmy finansowej, trzeba wykonać ze swojego konta właśnie przelew weryfikacyjny, w którym dane będą się pokrywać z tymi wcześniej podanymi. Zwykle wysokość takiego przelewu jest znikoma, od 0,01 do 1 zł. Zdarza się, że niektóre firmy zwracają tą kwotę. Ważne, aby przelew był wykonany z konta, które zawiera dokładnie takie dane, jakie były podane we wniosku o pożyczkę online, nie może to więc być np. konto wspólne z małżonkiem lub firmowe.

Kto korzysta z przelewu weryfikacyjnego?

Z tej możliwości sprawnej weryfikacji tożsamości klienta korzystają wszystkie firmy udzielające pożyczek czy kredytów.

 

  • Banki. Obecnie większość banków oferuje już pożyczki online, o które można starać się za pomocą internetu. I większość z nich akceptuje taki sposób weryfikacji, wyjątkiem są jedynie niektóre banki spółdzielcze, które nadal życzą sobie osobistej wizyty z placówce, aby potwierdzić autentyczność danych.
  • Firmy finansowe, inne niż banki. Wszystkie firmy tego typu, które oferują pożyczki online, stosują przelew identyfikacyjny do weryfikacji danych wnioskodawcy.

Warto zachować ostrożność

Wcześniej podany zakres kwot, na które opiewają przelewy weryfikacyjne, nie jest uregulowany żadnymi przepisami. To po prostu niepisana zasada, która zakłada, że symboliczna suma do 1 zł, nawet jeśli nie zostanie zwrócona, nie stawi dla klienta istotnej straty. Dlatego też wszystkie szanujące się firmy pożyczkowej trzymają się tych ram. Jeśli w trakcie procedury pożyczkowej okazuje się, że kwota przelewu jest wyższa, a zdarza się, że osiąga nawet pułap 30-40 zł, należy szybko zrezygnować z takiej oferty. To znak, że firma prawdopodobnie stosuje nieetyczne praktyki wobec swoich klientów albo, że pożyczka w ogóle nie dojdzie do skutku.

Kolejna ważna rzecz to zachowanie ostrożności przy wykonywaniu tego przelewu. Należy pamiętać, że w ten sposób udostępniamy swoje dane wrażliwe, więc adresatem powinna być wyłącznie zaufana i sprawdzona firma. I najważniejsze, jeśli nie staramy się o pożyczkę lub nie chcemy założyć online nowego konta bankowego, nie dajmy się namówić na wysłanie przelewu weryfikacyjnego w żadnej innej sytuacji. Często zdarza się, że pod przykrywką rekrutacji do bardzo atrakcyjnej pracy, oszuści wyłudzają w ten sposób dane. Proszą o skan dowodu i właśnie taki przelew, dzięki któremu zakładają nowe konto, które potem służy np. do prania brudnych pieniędzy lub ukrywania dochodów przed komornikiem czy organami podatkowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *