Sposoby na wyjście z długów

Według raportu Biura Informacji Gospodarczej Info Monitor z początku roku 2016 długi ma już przeszło 2 miliony Polaków. Niestety u części dłużników kłopoty z niezapłaconymi rachunkami i ratami kredytów ciągną się latami, nierzadko będąc przyczyną utraty zdrowia, majątku, a nawet rodziny. Tymczasem wyjście z długów nie jest wcale takie trudne, wymaga jedynie cierpliwości, czasu oraz poświęcenia. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak się do tego zabrać.

 1. Przeanalizuj swoje zaległości i ustal, które z nich wymagają natychmiastowej spłaty, a które mogą jeszcze trochę poczekać. Zwykle najpilniejsze są najbardziej przeterminowane długi, a także te wobec dostawców mediów (ryzyko odcięcia prądu, internetu itp.).
 2. Sprawdź, czy wśród twoich długów nie ma długów przedawnionych, których zgodnie z prawem nie musisz płacić.
 3. Zrób dokładny plan spłaty długów, uwzględniając swoje realne możliwości finansowe.
 4. Poszukaj porozumienia z wierzycielami – poproś ich o rozłożenie zaległości na raty lub o odroczenie płatności w czasie. Wszelkie ustalenia załatwiaj na piśmie.
 5. Poszukaj sposobów na pozyskanie dodatkowej gotówki na spłatę długów np.:
 • Znajdź dodatkową pracę – udzielaj korepetycji, opiekuj się dziećmi sąsiadów, rób wieczorami strony internetowe lub pomagaj w pracach domowych i sprzątaniu
 • Sprzedaj niepotrzebne rzeczy – wystaw je na aukcji internetowej lub daj ogłoszenie w lokalnych mediach
 • Jeśli to możliwe, wynajmij jeden pokój w swoim mieszkaniu np. studentowi
 1. Poszukaj oszczędności, czyli np.:
 • Zrezygnuj ze zbędnych wydatków np. z kablówki, częstych wizyt u kosmetyczki, jedzenia na mieście, remontu mieszkania czy wyjazdu na wakacje
 • Obniż wydatki na życie – zacznij robić zakupy w dyskontach i na bazarze, kupuj tańsze zamienniki markowych produktów, kupuj tylko najpotrzebniejsze produkty, naucz się przyrządzać tanie posiłki, nie marnuj jedzenia itp.
 • Zamień samochód na mniejszy lub w ogóle go sprzedaj
 • Naucz się oszczędzać energię elektryczną i wodę
 1. Weź kredyt konsolidacyjny – jeśli większość twoich zobowiązań dotyczy kredytów i pożyczek, spróbuj je wszystkie zamienić na jeden kredyt o dłuższym okresie spłaty i niższej miesięcznej racie niż suma dotychczasowych rat.
 2. Wypełniaj skrupulatnie plan spłaty długów, a w szczególności harmonogramy spłat ustalone z wierzycielami.
 3. Po każdym miesiącu aktualizuj stan swojego zadłużenia – jego systematyczne zmniejszanie się zmotywuje cię do dalszych działań.
 4. W przypadku bardzo trudnej sytuacji finansowej (np. z powodu utraty pracy lub poważnej choroby) uniemożliwiającej spłatę długów w normalnym trybie, rozważ upadłość konsumencką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *