Sytuacja na rynku nieruchomości 2017-2018 w Polsce

Ministerstwo Finansów robi niemal wszystko, by możliwie jak najbardziej zwiększyć dochody z podatków i tym samym załatać dziury w budżecie państwa. Ostatnio przedstawiło propozycje, które mają pozwolić, by pobierany podatek CIT był znacząco wyższy. Jakie to pomysły? Jak wpłyną na sytuację na rynku nieruchomości? Oto odpowiedź!

Co proponuje Ministerstwo Finansów?

Krótko mówiąc, wyższe podatki. Wśród zaprezentowanych rozwiązań znajduje się nałożenie podatku na właścicieli nieruchomości, których wartość przekracza 10 milionów złotych. Ile miałby on wynosić? Dokładnie 0,042 procent kwoty będącej wartością danej nieruchomości w momencie jej zakupu. Podatek miałby być płacony co miesiąc i podlegałby odliczeniu od podatku dochodowego.

Pozostałe propozycje to między innymi ograniczenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na usługi typu niematerialnego, wydzielenie źródła ”zyski kapitałowe” w podatku CIT czy ustalenie limitu kosztów finansowania zewnętrznego do maksymalnie 30% EBITDA.

Jak wpłynie to na rynek nieruchomości?

Osobom kupującym nieruchomości komercyjne o wartości wyższej niż 10 milionów złotych z pewnością zmiany się nie spodobają. Wprowadzenie podatku sprawi, że koszty, jakie będą ponosić w związku z posiadanymi nieruchomościami, zauważalnie wzrosną.

Wiceminister finansów Paweł Gruza podkreśla, że przepis ten jest odpowiedzią na konkretny problem, jaki? Chodzi o właścicieli hipermarketów, którzy do tej pory mogli uniknąć płacenia podatku dochodowego, a dzięki zmianom pieniądze od nich trafią do budżetu państwa.

Pozostałe propozycje Ministerstwa Finansów z pewnością również uderzą w kieszenie właścicieli wynajmujących posiadane nieruchomości. W jaki sposób? Już teraz wiadomo, że zmiany dotyczyć będą też opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu.

Do kwoty 100 tysięcy złotych możliwe będzie korzystanie z ryczałtu wynoszącego 8.5%, natomiast po przekroczeniu tego progu opodatkowanie najmu będzie rozliczane na zasadach ogólnych. Co w praktyce oznacza podatek znacząco wyższy i wynoszący 18 lub 32%.

Jakie ułatwienia dla przedsiębiorców proponuje Ministerstwo Finansów?

Właściciele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw powinni być zadowoleni. Dlaczego? Otóż, Ministerstwo Finansów z myślą o nich proponuje istotne ułatwienia. Mają one polegać na podwyższeniu wartości jednorazowej amortyzacji do 5 tysięcy złotych.

Do tej pory wynosiła ona jedynie 3,5 tysiąca, więc zmiana jest naprawdę wyraźna i korzystna dla małych przedsiębiorstw.

W jakim celu mają być wprowadzone zmiany?

Zmiany w zakresie opodatkowania mają jeden konkretny cel. Państwo chce wyrównać miliardowe braki w budżecie będące rezultatem między innymi problemów z pobieraniem podatku CIT. Mają one też pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność przedsiębiorstw oraz zmiany ich podejścia do podatków dochodowych.

Jak wynika z szacunków Ministerstwa Finansów, rezultatem zmian ma być zwiększenie przychodów z CIT o 5, a nawet 10%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *