Zarządzanie budżetem osobistym w ramach bankowości internetowej

Bankowość internetowa służy przede wszystkim do samodzielnej obsługi konta bankowego i wykonywania w nim podstawowych operacji, takich jak przelewy czy sprawdzanie salda. Coraz więcej banków rozszerza jednak funkcjonalność swoich systemów o praktyczne narzędzia służące do zarządzania budżetem osobistym. Dzięki nim można lepiej kontrolować swoje wydatki, a nawet nauczyć się oszczędzania.

Czy wiesz, na co wydajesz pieniądze?

Większość aplikacji bankowych oferuje możliwość analizy swoich wydatków, dokonywanych przy pomocy przelewów, płatności online lub karty. Są one automatycznie przyporządkowywane do poszczególnych kategorii wydatków, które określa sam użytkownik. Dzięki temu w określonych przedziałach czasowych np. miesięcznych można dokładnie zobaczyć na co wydaje się najwięcej pieniędzy – czy na jedzenie, na paliwo, rachunki, a może na spłatę kredytów i pożyczek. System umożliwia również porównanie wielkości wydatków w poszczególnych miesiącach. Takie informacje przydają się do zaplanowania i kontroli swojego budżetu oraz uniknięcia nadmiernych wydatków. Co więcej, analiza wydatków według kategorii może zainspirować do wprowadzenia pewnych zmian np. zwyczajów zakupowych. Narzędzia bankowości internetowej służące do kontroli budżetu osobistego zwykle prezentują informacje przy pomocy graficznych wykresów i diagramów. Dzięki temu są przejrzyste i zrozumiałe dla każdego, nie wymagają również poświęcania dużej ilości czasu na ich analizę.

Planuj, kontroluj i oszczędzaj

Nowoczesne platformy do zarządzania kontem bankowym mogą być niezwykle pomocne w odkładaniu pieniędzy na konkretny cel. Wiele z nich posiada specjalną funkcję do takiego zaplanowania wydatków, by po każdym miesiącu było możliwe zaoszczędzenie konkretnej sumy i uzbierania pieniędzy na wakacje, remont mieszkania czy inwestycję. Aby ułatwić oszczędzanie banki oferują często dodatkowe konto oszczędnościowe w ramach bankowości internetowej, na które automatycznie przelewane są w każdym miesiącu określone kwoty. Dodatkowo dostępne są narzędzia służące do automatycznej realizacji najważniejszych stałych płatności. Dzięki nim nie trzeba się martwić terminami płatności rat kredytów, czynszu czy innych stałych obciążeń, ponieważ system robi to za nas. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest system pozwalający na zaplanowanie i określenie limitów wydatków w poszczególnych kategoriach. W przypadku zbliżania się do limitu lub jego przekroczenia niektóre banki wysyłają nawet użytkownikom ostrzeżenia przy pomocy wiadomości SMS.

 

Bankowe narzędzia do zarządzania budżetem osobistym są nie tylko proste w obsłudze, ale również bardzo skuteczne. Dzięki nim można nauczyć się planowania i kontroli wydatków, a przez to również oszczędzania i wydawania mniej pieniędzy.  

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *